Incoterms®2020 – zmiany strukturalne w stosunku do Incoterms®2010

 In Incoterms, Incoterms 2020

I. Podobieństwa i różnice natury strukturalnej.

 1. Struktura reguł Incoterms w wersji 2010 i 2020 jest właściwie analogiczna.
  Utrzymany, bowiem w nowej wersji podział reguł na dwie kategorie:
  • Reguły dla wszystkich środków i gałęzi transportu (7 reguł);
  • Reguły dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego (4 reguły).
 2. Podobnie jak w przypadku wersji aktualnie obowiązującej (Incoterms®2010), nowa wersja (Incoterms®2020) również składa się z 11 reguł handlowych.
 3. Zmiana w stosunku do wersji aktualnej, polega zasadniczo na zastąpieniu reguły DAT (Dostarczony do terminalu w oznaczonym porcie lub miejscu), nową regułą DPU (Dostarczone do miejsca wyładowany). Ponadto zmieniło się jej miejsce w kolejności reguł:
  • DAT występuje w aktualnym zbiorze Incoterms®2010 po regule CIP a przed DAP;
  • DPU w zbiorze reguł Incoterms®2020 została zlokalizowana po regule DAP (por. tabela poniżej).
 4. Z innych zmian strukturalnych należy podkreślić zmiany w strukturze 10 głównych obowiązków w stosunku do Incoterms®2010 1). Ponadto noty wyjaśniające do poszczególnych reguł, cechuje większa przejrzystość. Podobnie jak, większa przejrzystość treści (obszerniejsza w porównaniu z aktualną wersją. Dodatkowo bogatsza i bardziej klarowna interpretacja graficzna głównych obowiązków sprzedającego i kupującego.

Tab.1 Struktura zbioru reguł Incoterms®2020 w porównaniu z Incoterms®2010

porównanie incoterms 2020 i incoterms 2010

Tab. 2  Podział formuł handlowych Incoterms®2020 według gałęzi transportu

*Publikacja ICC No. 723 EF

UWAGA
Należy pamiętać, że po skrócie lub pełnym zapisie reguł handlowych i podaniu miejsca oraz kraju wykonania dostawy należy wskazać: Incoterms®2020.

Na zakończenie niniejszych rozważań należy podkreślić, że celem artykułu było jedynie ukazanie ogólnych zmian formalnych i strukturalnych w zakresie Incoterms®2020 w stosunku do Incoterms®2010.  Należy, bowiem dodać, że szczegółowa analiza dotycząca przedmiotowego aspektu poszczególnych reguł Incoterms®2020, będzie częściowo podjęta w kolejnych artykułach, natomiast w pełnym zakresie wraz z przypadkami zastosowań praktycznych, w przyszłej publikacji książkowej.

Nowa Książka Incoterms Renanconsulitng

Szczegółowa analiza porównawcza obowiązków stron: sprzedającego/kupującego, w ramach obecnej oraz nowej wersji reguł handlowych, wraz z konkretnymi przykładami ich stosowania w praktyce handlowej, zostanie przedstawiona w formie publikacji książkowej: „Międzynarodowe/krajowe reguły handlowe. Zasady i praktyka stosowania” Wymieniona publikacja ukaże się na początku 2020 r. Szczegóły już wkrótce!

W międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i artykułami dotyczącymi nowej wersji Incoterms®2020.
Andrzej Blajer
© Copyright by Andrzej Blajer

Recommended Posts
Showing 2 comments
 • Grzegorz
  Odpowiedz

  Czy rzeczywiście tak mało jest zmian w regułach? Z uzyskanych informacji: usunięcie EXW, DDP i FAS, nowa reguła CNI itd… Proszę o weryfikację

  • Andrzej Blajer
   Odpowiedz

   W INCOTERMS 2020, wystąpiły zmiany strukturalne, a także zmiany w zakresie obowiązków sprzedającego i kupującego. Formuły EXW, DDP i FAS nadal pozostają w mocy, ale zostały zmodyfikowane. Reguła CNI nie występuje w nowej wersji reguł handlowych. Natomiast reguła DAT została zastąpiona regułą DPU.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Napisz do nas!

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

Start typing and press Enter to search